Piece ekologiczne – kilka powodów, dlaczego warto w nie inwestować

Choć na rynku często do wyboru jest kilka rodzajów źródeł ciepła do ogrzania budynku, wciąż w tysiącach polskich domów korzysta się z kotłów mających kilka, a nawet kilkanaście lat. To tzw. kopciuchy, czyli piece klasy 1 lub bezklasowe, które nie spełniają żadnych norm ekologicznych. Według dyrektyw unijnych, od 2018 roku nie można już kupować kotłów poniżej 5 klasy, a do 2026 r. wszystkie stare modele trzeba będzie wymienić na nowe źródła ciepła. Jednak przepisy prawne to nie jedyny powód, dla którego warto zakupić piec ekologiczny z podajnikiem. W tym artykule podpowiadamy, dlaczego wcześniejsza wymiana kotła po prostu się opłaca.

Oszczędność pieniędzy z ekologicznym piecem CO

Piece ekologiczne to nie tylko opcja bezpieczna dla środowiska. To także korzystne rozwiązanie dla naszego portfela, zwłaszcza w dłuższej perspektywie czasowej. Najnowsze kotły z podajnikiem wyróżniają się bardzo wysoką sprawnością energetyczną, która może sięgać nawet 90%. Dla porównania – kotły gorszej klasy mają sprawność na poziomie 75%, a najstarsze modele poniżej 50%. Te różnice mogą sprawić, że w wykorzystując stary piec, w ciągu jednego sezonu spalimy nawet tonę opału więcej, niż w przypadku ogrzewania ekologicznego domu jednorodzinnego nowym urządzeniem. Portfel grubszy co roku o kilkaset złotych to argument, obok którego nie można przejść obojętnie. Owszem, pojawią się pewnie głosy, że ekologiczne piece CO są drogimi urządzeniami i już na samym początku trzeba zainwestować w ich zakup większą sumę pieniędzy. Jednak ten problem można łatwo rozwiązać. W przypadku zakupu kotła 5 klasy nic nie stoi na przeszkodzie, by starać się o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Czyste powietrze” lub z innego systemu wsparcia dotacyjnego, który jest oferowany w wielu gminach. Pamiętajmy, że ze względu na wysoką sprawność energetyczną pieców ekologicznych, każda zainwestowana w te urządzenia złotówka zwróci się w relatywnie krótkim czasie.

Ogrzewanie ekologiczne domu jednorodzinnego przyjazne dla środowiska

W społeczeństwie nieustannie wzrasta świadomość tego, jakiej jakości powietrzem oddychamy i jaki wspływ ma to na nasze zdrowie oraz samopoczucie. Za tworzenie się szkodliwego smogu w dużej mierze odpowiadają przestarzałe kotły, ogrzewające domy jednorodzinne. Piece ekologiczne 5 klasy i EcoDesign są przede wszystkim o wiele bezpieczniejsze dla środowiska. Ograniczają emisję substancji szkodliwych, które powstają w wyniku tradycyjnego spalania paliw stałych, takich jak drewno czy węgiel. Nowoczesne rozwiązania oraz innowacyjna konstrukcja gwarantują niski poziom emisji, określany przez rygorystyczne europejskie normy. Dzięki ekologicznemu piecowi CO dbamy więc o środowisko, w którym żyjemy, żyć będą nasze dzieci i następne pokolenia.

Piec ekologiczny z podajnikiem to komfort każdego dnia

Przestarzałe piecie wymagają zazwyczaj schodzenia do piwnicy lub kotłowni kilka razy dziennie, uzupełniania opału oraz częstego opróżniania komory z popiołem. Za każdym razem brudzimy się i wdychamy pył węglowy, co negatywnie wpływa na nasze drogi oddechowe. Piece ekologiczne z podajnikiem oferują na tyle duży zasobnik, że opał można uzupełniać raz na kilka dni. Takie rozwiązanie gwarantuje proste i bezobsługowe użytkowanie. Urządzenie automatycznie będzie pobierać ilość opału potrzebną do ogrzania domu. Szufladę z popiołem można komfortowo opróżniać przy okazji uzupełniania zasobnika. Wygodę zapewnia również zaawansowany sterownik, który reguluje pracę kotła. Wpływa on na proces spalania opału, żeby maksymalnie go zoptymalizować i obniżyć emisję szkodliwych substancji. Precyzyjniej możemy regulować też temperaturę wody. Dzięki innowacyjnemu sterownikowi, ekologiczne ogrzewanie domu jednorodzinnego jest bardziej efektywne. Łatwiej dobrać temperaturę do warunków panujących na zewnątrz budynku, co pozwala uniknąć przegrzania lub wyziębienia pomieszczeń. Można ustawić proces grzania w taki sposób, aby na noc temperatura w domu delikatnie się obniżała – taki zabieg ułatwi zasypianie i poprawi jakość odpoczynku.

Ponadprzeciętna odporność pieców ekologicznych na trudy codziennej eksploatacji

Użytkowanie kilkunastoletnich kotłów niskich klas niesie z sobą olbrzymie ryzyko poważnego wypadku. Rozszczelnienie lub jakakolwiek inna usterka może doprowadzić do tragedii. Nowoczesne ekologiczne piece CO to gwarancja bezpieczeństwa dzięki bardzo solidnej konstrukcji. Posiadają one termoizolację z niepalnej wełny z zastosowaniem płyty ceramicznej, ekranu odbijającego i dodatkowego sznura izolującego. Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną szczelność ekologicznego pieca CO i zapobiega wydostawaniu się dymu na zewnątrz. Wnętrze korpusu wykonano z grubej, bardzo trwałej blachy. W najlepszych modelach można znaleźć takie udogodnienia jak dociąganie drzwiczek oraz regulowane nóżki, pozwalające na szybkie wypoziomowanie urządzenia. Wszystkie te rozwiązania sprawiają, że obsługa pieca ekologicznego z podajnikiem jest nie tylko wygodna, ale i niezwykle bezpieczna. Regularnie czyszczony oraz właściwie użytkowany kocioł posłuży przez długie lata.