Nowoczesne kotły CO - wybór rodzaju kotła

Zakup kotła do centralnego ogrzewania powinien być dobrze przemyślany i poprzedzony odpowiednią analizą dostępnych na rynku rozwiązań. Od doboru tego urządzenia zależeć będzie bowiem komfort użytkowników budynku oraz wysokość jego kosztów eksploatacyjnych. Jakie rodzaje pieców CO dostępne są obecnie na rynku oraz czym kierować się przy ich wyborze? O tym poniżej.

Kotły do centralnego ogrzewania a sposób ich zasilania

Klasyfikacja podziału kotłów CO na konkretne rodzaje może przybierać różne formy, jednak jedną z najpopularniejszych jest ich kategoryzacja w zależności od sposobu zasilania urządzenia. Jednocześnie jest to również kluczowy czynnik, na który należy zwracać uwagę, poszukując kotłów CO najlepszych w stosunku do swoich potrzeb. Jeśli chodzi o domy jednorodzinne, w Polsce najczęściej zetkniemy się następującymi ich wariantami:

  • Gazowe – wciąż najpopularniejsze w naszym kraju, jednak sukcesywnie wypierane przez rozwiązania bardziej innowacyjne, takie jak m.in. nowoczesne kotły na ekogroszek. Do ich głównych zalet zaliczyć należy wysoki komfort obsługi, łatwość uzyskiwania optymalnej temperatury we wnętrzach, a także brak generowania zanieczyszczeń oraz prostotę rozbudowy. Pod względem funkcjonalnym są mocno zbliżone do kotłów elektrycznych, oferując przy tym istotnie niższe (choć wciąż nie najniższe w porównaniu z innymi rodzajami kotłów) koszty eksploatacji.
  • Zasilane pelletem – dynamicznie zyskujące na swojej popularności głównie ze względu na stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne. W większości przypadków wyposażenie urządzeń tego typu uwzględnia zbiornik paliwa o dużej objętości oraz automatyczny podajnik (w domach jednorodzinnych zwykle ślimakowy, rzadziej pneumatyczny). Jedyna niedogodność związana z nowoczesnymi kotłami na pellet wynika z konieczności dysponowania przestrzenią magazynową odpowiednich rozmiarów – opał przeznaczony na ogrzewanie domu w ramach pojedynczego sezonu jest w stanie objąć powierzchnię całego średniej wielkości pomieszczenia. Na szczęście pellet można przechowywać także w zewnętrznych zbiornikach.
  • Zasilane ekogroszkiem – nowoczesne kotły na ekogroszek to rozwiązanie, które doskonale wpisuje się w ducha dzisiejszych czasów. Jest wydajne, przystępne cenowo, wygodne w użytkowaniu, a przy tym również w pełni ekologiczne ze względu na niską zawartość siarki oraz popiołu w opale. Sam ekogroszek dostępny jest w postaci produktu paczkowanego albo oferowanego luzem. W tym pierwszym przypadku paliwo jest nieco droższe, ale w zamian zapewnia większą czystość w ramach miejsca jego przechowywania.
  • Węglowe – mimo że zdecydowanie nie są to kotły nowoczesne, powszechność ich wykorzystywania w Polsce wciąż jest relatywnie duża. Na ich korzyść z całą pewnością przemawia niska cena zakupu oraz niewielkie koszty eksploatacyjne. Na niekorzyść natomiast fakt, że nie należą do rozwiązań proekologicznych, bardzo mocno promowanych w dzisiejszych czasach. W jednorodzinnych domach często spotkać można wszystkopalne węglowe kotły do centralnego ogrzewania o skrajnie prostej konstrukcji. Te jednak ze względu na brak na wyposażeniu dmuchaw czy sterowników są mało wygodne w obsłudze, dlatego lepszą alternatywę stanowią ich nadmuchowe i dysponujące sterownikami odpowiedniki.

Jak odnaleźć najlepsze kotły CO w stosunku do swoich potrzeb?

Podobnie jak w przypadku niemal wszystkich innych produktów dostępnych na rynku, o wyborze konkretnego kotła do centralnego ogrzewania decyduje stosunek ceny oraz kosztów eksploatacji do uzyskiwanej w zamian jakości i wygody użytkowania.

Wariantem najtańszym w zakupie i optymalnym na co dzień jest zatem piec węglowy. Rozwiązanie to jednak nie jest szczególnie wygodne w obsłudze i pod tym względem o wiele lepiej prezentuje się nowoczesny kocioł na ekogroszek. Tutaj nie trzeba już kontrolować na bieżąco temperatury paleniska czy też dbać o regularne dokładanie opału, ale za to rosną koszty eksploatacji. Te można nieco obniżyć (nie tracąc przy tym znacząco na funkcjonalności czy wygodzie), stosując nowoczesne kotły na pellet, chociaż uprzednio warto upewnić się, jak prezentują się ceny wśród miejscowych dostawców wspomnianego paliwa.

Dodatkowo nie wolno zapominać, że nawet najlepsze kotły CO mogą okazać się bezużyteczne dla właściciela, jeśli nie będzie mógł on z nich korzystać. W związku z tym przed zakupem koniecznie należy zweryfikować treść lokalnych przepisów dotyczących zabronionych do stosowania w określonym regionie urządzeń, a także pieców planowanych do objęcia takim ograniczeniem.

Ponadto rekomendujemy sprawdzić również, które kotły do centralnego ogrzewania objęte są dofinansowaniem w ramach obowiązujących aktualnie programów rządowych. Przy ich uwzględnieniu bowiem może okazać się, że np. wspomniany wcześniej nowoczesny kocioł na ekogroszek stanie się o wiele bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż pierwotnie zakładaliśmy.

Jak widać trudno wskazać jednoznacznie najlepszy wariant pieca, ponieważ poziom satysfakcji z jego użytkowania zależy od wielu różnych, indywidualnych czynników. Praktyka pokazuje jednak, że właściwym tropem w ramach poszukiwań optymalnego urządzenia jest stawianie na jego nowoczesność i ekologiczność. To właśnie tę ścieżkę obrali bowiem współcześni producenci oraz rząd, którzy przez najlepszy kocioł CO rozumieją produkt nie tylko tani, efektywny i wygodny w obsłudze, ale również możliwie jak najmniej szkodliwy dla środowiska naturalnego.