Jak najlepiej dobrać kocioł do rodzaju budynku?

Stopień efektywności systemu ogrzewania obecnego w danym obiekcie wynika z wielu rozmaitych czynników. Jednym z kluczowych z nich jest poziom dopasowania pieca CO do powierzchni oraz specyfiki określonego budynku. Od tego, jaki kocioł dobrany zostanie przez użytkownika, zależeć będzie bowiem nie tylko komfort cieplny domowników, ale również wysokość generowanych cyklicznie rachunków. Jak dobierać kotły CO, aby zakup był długotrwale satysfakcjonujący? Zapraszamy do lektury.

Jaki kocioł CO wybrać?

Odpowiednia moc jest czynnikiem kluczowym Niektórzy przedstawiciele handlowi zapytani o to, jak dobrać kocioł do konkretnego rodzaju budynku usiłują przekonywać klientów, że to nie moc, ale ogólna funkcjonalność i nowoczesność pieca jest najistotniejsza w kontekście jego skuteczności ogrzewania. Owszem, trudno nie zgodzić się z tym, że wspomniane czynniki wywierają olbrzymi wpływ na komfort obsługi urządzeń, ich ekonomiczność czy też ekologiczność, jednak w praktyce nie są w stanie zrekompensować problemów, które mogą pojawić się w przypadku złego dopasowania kotła do powierzchni domu.

Dowodów potwierdzających ten stan rzeczy nie trzeba szukać daleko. Wśród dostępnych w internecie opinii osób, które wymieniały piece CO, niejednokrotnie bowiem można natrafić na głosy użytkowników niezadowolonych z dokonanej zmiany. Wskazują oni nierzadko, że stary kocioł o wiele lepiej ogrzewał pomieszczenia i zapewniał lepszy komfort cieplny domownikom. Czy wynika to z wyższości starych rozwiązań nad ich nowoczesnymi odpowiednikami? Oczywiście, że nie. Przyczyną problemów tego rodzaju jest w przeważającej większości przypadków właśnie to, jaką kocioł CO ma moc, a ściślej mówiąc, czy jest ona odpowiednio dobrana do powierzchni oraz specyfiki określonej nieruchomości.

Jak dobrać kocioł CO o odpowiedniej mocy? Uważaj na przeszacowanie

Piec centralnego ogrzewania, dysponujący mocą precyzyjnie dostosowaną do specyfiki budynku, zapewnia perfekcyjnie działające ogrzewanie, które przekłada się z kolei na zredukowane koszty eksploatacji. Przez moc precyzyjnie dostosowaną do specyfiki budynku należy jednak rozumieć taką wartość, która nie jest zarówno za niska, jak i za wysoka. O tym drugim czynniku niektórzy sprzedawcy pytani o to, jak dobrać kocioł do powierzchni domu, zdają się niestety zapominać. Jest to duży błąd, ponieważ w tym przypadku więcej bynajmniej nie oznacza lepiej. Nie tylko bowiem niedoszacowanie, ale także przewymiarowanie wywołuje problemy z regulacją ogrzewania, co finalnie odbija się negatywnie na generowanych w ramach tego procesu kosztach – powodując nadmierne zużywanie paliwa lub obniżając efektywność pracy urządzenia.

W takim razie jak dobrać kocioł, aby dysponował on odpowiednią mocą? Do kluczowych w tym kontekście czynników należą:

    przeznaczenie pieca,
  • sposób, w jaki ma być on użytkowany,
  • typ budynku oraz jego stan techniczny (przede wszystkim jakość izolacji oraz wentylacji),
  • kubatura koniecznych do ogrzania części nieruchomości.

Po raz kolejny uczulamy, że analizując powyższe parametry i odpowiadając sobie na pytanie o to, jak dobierać kotły CO, trzeba uważać także na przeszacowanie ich mocy. Nierzadko bowiem, nieświadomemu potencjalnych problemów klientowi, sprzedawcy proponują piece o wysokich mocach, twierdząc, że bez przynajmniej 25 kW nie można liczyć na żaden komfort cieplny.

Tymczasem w praktyce, przy domu o powierzchni 150-200 m2 postawionym w oparciu o nowoczesne technologie, odpowiedzią na to, jak wybrać kocioł o odpowiednich parametrach może okazać się wariant o mocy zaledwie 10 kW. Zastosowanie natomiast pieca dużo mocniejszego najprawdopodobniej doprowadzi do wspomnianego wcześniej nadmiernego zużywania się paliwa, a także do intensywnej produkcji sadzy i zanieczyszczania kominów.

Jak dobrać kocioł do powierzchni domu – ogólne optymalne wskazania

Odpowiadając na pytanie o to, jak dobierać kotły do powierzchni domów w pierwszej kolejności należy zaznaczyć, że powierzchnia powierzchni nierówna. Bardzo wiele zależy bowiem też od czynników wymienionych wcześniej, a w tym w szczególności od zastosowanej izolacji i systemów docieplenia. Uogólniając zatem całe zagadnienie, w ramach wskazówki można przyjąć poniżej przedstawione dane. Oczywiście nie zastąpią one fachowo przeprowadzonego audytu, jednak na potrzeby zyskania wstępnej orientacji na temat tego, jak dobrać kocioł CO do określonej nieruchomości, będą w zupełności wystarczające.

W ramach poniższych wskazań to, jaką kocioł CO powinien mieć moc, wynika z okresu, w którym została wybudowana dana nieruchomość. W ten sposób 1 m2 powierzchni domu wykazuje zapotrzebowanie na ciepło w wysokości:

  • 120-200 W dla obiektów pozbawionych izolacji cieplnej wybudowanych przed rokiem 1982,
  • 90-120 W dla domów wzniesionych po tym czasie i stawianych aż do 1990 roku,
  • 60-90 W dla budynków powstałych w latach 90. – o ile zastosowano w ramach nich dobrej jakości stolarkę okienną oraz izolację,
  • około 60W dla domów stawianych współcześnie.

Jaki kocioł CO zatem wybrać dla dopiero powstającej nowoczesnej nieruchomości? Na podstawie przedstawionych powyżej danych łatwo wyliczyć, że przy powierzchni około 160 m2 w zupełności wystarczający będzie piec o mocy 10 kW (160 * 60W = 9600 W). Oczywiście są to tylko wstępne, orientacyjne szacunki, które, jak wspominaliśmy wcześniej, nie mogą zastąpić profesjonalnie przeprowadzonego audytu.