Wraz z nadejściem ciepłych, wiosennych dni, większość z nas podejmuje decyzje o wygaszeniu kotłów grzewczych i nieużywaniu instalacji centralnego ogrzewania aż do jesieni. Nie oznacza to jednak, że kończą się obowiązki związane z utrzymaniem pieca oraz całego systemu. Jednym z najważniejszych zadań jest czyszczenie kotła CO po sezonie. Wyjaśniamy, dlaczego konserwacja urządzeń po zakończeniu ich eksploatacji stanowi tak istotną kwestię, wyjaśniając jednocześnie, jak dobrze wyczyścić piec po zimie i na które elementy zwracać szczególną uwagę.
Prawidłowo wyczyszczony kocioł latem odwdzięczy nam się lepszą pracą w sezonie zimowym. Przerwa w eksploatacji to odpowiedni moment na sprawdzenie pieca pod kątem ewentualnych usterek mechanicznych, nieszczelności czy korozji. Wszystkie te czynniki, podobnie jak nagromadzone wewnątrz urządzenia zanieczyszczenia, znacznie obniżają jego wydajność i sprawność, podnosząc koszty ogrzewania. Konserwowanie kotła po zimie to również kwestia bezpieczeństwa – uszkodzona instalacja grzewcza stanowi śmiertelne zagrożenie dla mieszkańców domu. Niewyczyszczony system będzie również emitował więcej szkodliwych substancji do atmosfery – głównie tlenków węgla oraz siarki.
Eksperci radzą, by czyszczenie kotłów wykonywać w sposób kompleksowy, nie pomijając żadnego z jego elementów. Należy więc przeprowadzić wzrokowy przegląd paleniska, podajnika, kosza na opał, wentylatorów czy systemu sterowania. Oczywiście nie każdy ma wiedzę i doświadczenie serwisanta systemów CO, jednak szczegółowa inspekcja pozwoli wykryć ewentualne usterki na odpowiednio wczesnym etapie i jeśli zajdzie taka potrzeba – wezwać fachowca.
Do czyszczenia kotła CO najlepiej używać akcesoriów dołączonych wraz z piecem przez producenta. Mamy wówczas gwarancję, że zarówno kształt, długość, jak i wyprofilowanie metalowych wybieraków czy szczotek, zapewnią skuteczne i precyzyjne czyszczenie. Jeśli w komorze spalania oraz na półkach wyczystki nagromadziło się sporo sadzy, kurzu lub innych osadów, do ich sprawnego usunięcia przyda się również odkurzacz przemysłowy.
Pierwszą czynność związaną z czyszczeniem kotłów po sezonie grzewczym stanowi wybranie pozostałości paliwa w podajniku. Przed wygaszeniem instalacji starajmy się wypalić węgiel, drewno, pellet lub brykiet do samego końca. Gdy piec już wystygnie, dokładnie opróżniamy palenisko, wybierając jednocześnie popiół z popielnika.
Jeśli piec wyposażony jest w kosz na paliwo, dokładne oczyszczenie zasobnika również jest naszym obowiązkiem. O ile nie ma w nim już resztek opału, możemy ograniczyć się do zebrania kurzu i osadów, pamiętając o dokładnym wyczyszczeniu czujnika znajdującego się przy górnej klapie. Odpowiada on za przekazywanie informacji o otwarciu kosza do sterownika kotła.
Wielu ekspertów radzi, by wykonując czyszczenie kotłów po zakończeniu sezonowej eksploatacji, demontować ruszt, a następnie ponownie go osadzić z użyciem masy uszczelniającej lub silikonu kominowego. Wszystko po to, by zapewnić odpowiednią szczelność paleniska. Bardzo ważne okazuje się również usunięcie sadzy oraz zanieczyszczeń z wyczystki komina, oraz z czopucha pieca (rury łączącej kocioł z przewodem kominowym).
Zagrożeniem dla sprawności i wydajności dmuchawy są również zanieczyszczenia gromadzące się na łopatkach wentylatora oraz wewnątrz wirnika. Z pyłem w środku dobrze poradzi sobie odkurzacz, a zanieczyszczenia z obudowy wytrzemy zwykłą ściereczką. Konserwacja kotłów wyposażonych w podajnik ślimakowy wymaga również dokładnego oczyszczenia tego elementu z zalegającego na nim brudu oraz agresywnych chemicznie nalotów. Przed przystąpieniem do pracy należy zdemontować ślimak – pozwoli to dotrzeć we wszystkie trudno dostępne zakamarki i sprawdzić, czy nie ma on żadnych uszkodzeń.
Wykonując czyszczenie kotła CO, po zakończeniu jego eksploatacji nie należy usuwać wody z pieca oraz rur. Jedyny powód, dla którego można opróżnić instalację, to konieczność dokonania napraw lub przeróbek w systemie grzewczym. Ewentualny remont instalacji warto zaplanować właśnie na okres letni, by przed rozpoczęciem sezonu przetestować sprawność wszystkich nowo zainstalowanych podzespołów.
Jednym z najpoważniejszych zagrożeń dla kotłów centralnego ogrzewania jest wilgoć osadzająca się na ściankach pieca, elementach podajnika czy kosza na paliwo. Postępująca korozja może doprowadzić do awarii, a wieloletnie zaniedbania w tym zakresie najczęściej skutkują koniecznością wymiany starego, nieszczelnego kotła na nowy. Właśnie dlatego, po wykonaniu czyszczenia kotła CO, warto umieścić w jego wnętrzu otwarty pojemnik z nielasowanym wapnem lub żelem krzemionkowym, które doskonale pochłaniają parę wodną. Należy przy tym pamiętać o szczelnym zamknięciu wszystkich drzwiczek pieca.