Ekologiczne korzystanie z kotła CO – zasady

Ostatnie lata coraz bardziej dają nam do zrozumienia, jak szkodliwa jest emisja spalin z pieców centralnego ogrzewania. Niewielu z użytkowników zdaje sobie sprawę, że ciemny dym unoszący się z komina to w znacznej części niedopalony węgiel. Wraz z dymem w powietrze wypuszczane są zatem spore pieniądze. Ekologiczne ogrzewanie domu to nie tylko zmniejszenie emisji szkodliwych substancji do atmosfery, ale także oszczędność paliwa. Jakich zasad przestrzegać, żeby palenie w piecu skutkowało ogrzewaniem ekologicznym i jednocześnie ekonomicznym?

Odpowiednia jakość kotłów ekologicznych

Najprostszym sposobem na ogrzewanie ekologiczne w naszych domach jest inwestycja w piec nowszej generacji. Oczywiście, sam zakup pieca stanowi stosunkowo wysoki wydatek i nie każde gospodarstwo domowe stać na wygospodarowanie kilku tysięcy złotych na zakup nowoczesnego pieca. Jednak tu z pomocą przychodzą samorządy, które częściowo finansują ekologiczne kotły CO z podajnikiem, które trafiają na wyposażenie domów mieszkalnych. Jednorazowy wydatek, jakim jest zakup kotłów ekologicznych, to także inwestycja w przyszłość. Nawet jeśli nie przekonuje nas lepszy stan powietrza oraz zdrowsza planeta dla przyszłych pokoleń, warto dokonać czysto matematycznych obliczeń. Nowoczesny piec piątej generacji może osiągać sprawność na poziomie powyżej 90%, tymczasem tradycyjne kopciuchy działają na sprawności około 50%. Wynika z tego, że do ogrzania domu będziemy potrzebowali niemal dwukrotnie więcej paliwa. Wpłynie to także na emisję spalin i generowanie większej ilości popiołu. Jeszcze jednym argumentem przemawiającym za ekologicznym ogrzewaniem domu oraz inwestycjom w nowoczesny piec są przepisy prawne. W ich myśl, piece poniżej piątej generacji zostały już wycofane ze sprzedaży, a za kilka lat także ich użytkowanie będzie zabronione. Dlatego warto już dziś zdecydować się na nowoczesne ekologiczne kotły CO z podajnikiem.

Uzyskanie optymalnych ustawień kotła ekologicznego

Regulacja ustawień ekologicznego kotła jest zalecana zwłaszcza w początkowej fazie jego użytkowania. Dzięki temu poznajemy jakie parametry mają wpływ na spalanie i ogrzewanie domu, a także w jaki sposób je ustawić, żeby spalanie było najbardziej wydajne oraz jednocześnie oszczędne. Zmiana ustawień będzie potrzebna nie tylko wówczas, gdy wymianie ulegną same kotły ekologiczne, ale także przy zmianie rodzaju paliwa. W jaki sposób możemy regulować ustawieniami ekologicznych kotłów CO z podajnikiem? Najczęściej nasza praca będzie opierała się jedynie na zmianie ustawień pieca za pośrednictwem sterownika, który kontroluje proces ogrzewania. Przeważnie korekty wymaga podawanie paliwa, a także ilość odprowadzanego powietrza. Najczęstszym błędem użytkowników jest zbyt duża ilość podawanego paliwa i jednocześnie za małe odprowadzanie powietrza. W takim przypadku nawet najnowocześniejsze kotły ekologiczne mogą emitować ciemny lub zielonkawy dym.

Regularna pielęgnacja i czyszczenie kotła

Użytkując ekologiczne kotły węglowe, należy pamiętać o tym, że tylko odpowiednio czysty kocioł zapewnia efektywne spalanie oraz ekologiczną pracę. To także czyszczenie bezpośrednio wpływa na bezpieczeństwo użytkowania, a także ogranicza możliwość wybuchu pożaru. Nawet nowoczesne oraz ekologiczne kotły nie będą w pełni funkcjonalne z zanieczyszczonymi i niesprawnymi modułami. Do najbardziej powszechnych zadań, z jakimi poradzi sobie każdy operator, należy usuwanie popiołu. Poza szufladą, w której gromadzą się odpady spalania, warto także wyczyścić kanały termiczne oraz powietrzne, a także ściany komory spalania. Przy okazji warto ocenić sprawność podajnika ślimakowego. Regularnego czyszczenia wymaga także układ kominowy. Zgromadzone w nim sadze mogą ulec zapaleniu pod wpływem wysokiej temperatury spalin. Warto pamiętać, że tylko właściwie i dokładnie czyszczony komin może zapewnić ekologiczne ogrzewanie domu.

Prawidłowe dostosowanie temperatury

Ogrzewanie ekologiczne zależy też od tego, czy odpowiednio będziemy zarządzali temperaturą poszczególnych pomieszczeń w domu. Jest to niełatwe, zwłaszcza dla osób, które dopiero od niedawna mają do czynienia z ekologicznymi kotłami węglowymi. Pamiętając jednak o kilku zasadach, można wpłynąć na oszczędności paliwa i tym samym zadbać o ekologię. W okresie, kiedy w domu przebywają wszyscy lub większość domowników, temperatura w mieszkaniu oscylować w okolicach 20 stopni Celsjusza. Tę temperaturę można zmniejszyć o kilka stopni, wychodząc do pracy czy szkoły. W przypadku dłuższej nieobecności temperatura może być jeszcze niższa, ale nie mniejsza niż 15 stopni. Ekologicznie ogrzewając dom, pamiętajmy o tym, żeby nie pozwalać na zbytnie przegrzewanie pomieszczeń, ponieważ prowadzi to do większego zużycia paliwa. Podobny efekt możemy osiągnąć, kiedy pozwolimy na zbytnie wyziębienie pomieszczenia. W takim przypadku ekologiczne kotły CO będą musiały zużyć dużo energii, żeby ponownie podnieść temperaturę w całym obiekcie. Jak widać na tym przykładzie, ogrzewać ekologicznie oznacza znaleźć optymalny pułap, w którym uzyskamy ciepłe wnętrze, a spalanie będzie możliwie najmniejsze.