Kotły Ecodesign – wszystko, co powinniście wiedzieć

Od kilku lat polityka wielu krajów na świecie, a w szczególności tych zrzeszonych w Unii Europejskiej, dąży do ograniczenia emisji dwutlenku węgla do atmosfery. Jednym ze sposobów walki z zanieczyszczeniem środowiska jest wymiana dotychczasowych pieców grzewczych. Zalecaną formą są kotły Ecodesign wykonane z uwzględnieniem najnowocześniejszych technologii. Także w naszym kraju przewiduje się całkowite usunięcie pieców starszej generacji i zastąpienie ich kotłami ekoprojekt.

Wymiana kotłów trzeciej oraz czwartej klasy na piece Ecodesign przeprowadzana jest stopniowo od 2018 roku. W tym czasie ustanowiono zakaz sprzedaży starszych jednostek grzewczych. W ten sposób wymiana sposobu ogrzewania na eko kotły ma przebiegać naturalnie i stopniowo. Jednak warto zdecydować się na wymianę możliwie najszybciej, ponieważ obecnie istnieje możliwość uzyskania dofinansowania na wymianę kotła. Co ważne nasze państwo przewiduje dopłatę tylko do najnowocześniejszych kotłów Ecodesign. Dlaczego mimo wysokiej ceny warto zdecydować się właśnie na ten rodzaj ogrzewania?

Kotły Ecodesign piątej klasy – czym się różnią od starszych?

Nowoczesne piece Ecodesign to produkty zalecane przez administrację Unii Europejskiej. Zastosowanie innowacyjnych rozwiązań wpływa na koszty pieców, które są sporo droższe od urządzeń starszego typu. Jednak nie tylko cena pieców ekoprojekt różni je od wcześniejszych wariantów. Do najważniejszych i widocznych zmian należy brak awaryjnego rusztu w konstrukcji jednostki grzewczej. To miejsce często było wykorzystywane do wypalania innych paliw niż zalecane. W związku z tym do atmosfery trafiało wiele szkodliwych substancji. Dzięki wprowadzeniu normy zakazującej tego rozwiązania, piece ekoprojekt wygrały walkę z palaczami śmieci.

Przed piecami piątej klasy stoi także wyzwanie dotyczące norm emisji gazów do atmosfery. Zgodnie z zaleceniami, eko kotły muszą emitować ich znacznie mniej, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnych urządzeń. Dzięki nieco innej budowie i większej wydajności eko kotły spełniają te bardzo rygorystyczne normy, co wpływa na mniejsze zanieczyszczenie.

Zalety kotłów ekoprojekt

Każdy z użytkowników starych i nowszych kotłów grzewczych w nieco inny sposób ocenia ich cechy. Z punktu widzenia ekologii oraz ekonomii, do najważniejszych zalet kotłów Ecodesign należy efektywne spalanie. Sprawność energetyczna nowoczesnych kotłów jest na poziomie 90 procent.  Dla porównania, w piecach starszego typu, efektywność wynosi około 60 – 80 procent. Wynika z tego, że spalana jest znaczna większość materiału i piec Ecodesign emituje znacznie mniej zanieczyszczeń. Bardziej efektywne spalanie wpływa też wymiernie na oszczędność  paliwa.

Nowoczesny piec Ecodesign pracuje w sposób niemal niewyczuwalny dla użytkowników obiektu. Chodzi tu nie tylko o brak charakterystycznego smrodu spalin, ale także cichą pracę. Piece spełniające ekologiczne normy wyposażone są w sterowniki, które ułatwiają obsługę. Osoba odpowiedzialna za ogrzewania obiektu nie będzie zmuszona do zmiany ustawień na piecu kilka razy dziennie wraz ze zmianą warunków pogodowych. 

Jak dobrać odpowiedni kocioł Ecodesign?

Żeby można było mówić o prawdziwie ekologicznym eko kotle, trzeba pamiętać o odpowiednim doborze tego urządzenia do warunków panujących w obiekcie. Dobrze dobrany kocioł powinien mieć właściwą moc grzewczą, dostosowaną do zapotrzebowania obiektu. Często inwestorzy sięgają po kocioł Ecodesign o mocy znacznie przekraczającej zalecenia projektowe. Tłumaczą to faktem, że przez kilka dni w roku temperatura może spaść poniżej przewidzianej prognozy. Dodatkowo często pojawia się argument dotyczący szybszego nagrzania wychłodzonego obiektu przez kocioł o większej mocy.

Wspomniane sytuacje mogą mieć miejsce, ale nie muszą. Nawet jeśli zaistnieją, potrzeba większej mocy dotyczy kilku dni w roku. Tymczasem przez pozostałe kilka miesięcy kocioł ekoprojekt będzie pracował na kilkanaście procent swoje mocy, przez co spali więcej paliwa i znacznie pogorszy skład spalin. W związku z tym, jeśli koniecznie zależy nam na mocniejszym kotle, niech moc przekracza obliczoną do kilkunastu procent jej wartości.

Wybierając kotły ekoprojekt, należy wziąć pod uwagę również rodzaj paliwa. Najpopularniejsze kotły na paliwo stałe zasilane są ekogroszkiem lub pelletem. Oba rodzaje paliwa są dopuszczalne, a o wyborze powinna decydować wygoda eksploatacji i dostępność materiału. Warto pamiętać, że używanie na przemian tych paliw lub zastępowanie jednego innym, wpłynie na szybsze wyeksploatowanie kotła, zwiększenie spalania, a także na gorszą jakość spalin.

Do innych czynników, mających wpływ na nasz wybór, warto zaliczyć także budowę kotła. Produkt może być wyposażony w podajnik albo mieć układ zasypowy. W nowoczesnych piecach ekoprojekt najczęściej stosuje się podajnik, dzięki któremu nie ma potrzeby częstego dokładania paliwa. Urządzenia zasypowe na razie są w mniejszości. Przy okazji tej inwestycji, warto też dobrać do kotła akcesoria w postaci buforów z wodą, które pochłoną nadwyżki wytworzonej energii.