Bufor ciepła – zastosowanie i rodzaje
Rozwiązaniem, które przynosi wiele korzyści właścicielom instalacji centralnego ogrzewania jest bufor ciepła. Ten pionowy zasobnik na wodę można kupić w wielu konfiguracjach. Pozwala magazynować i wykorzystywać nagromadzoną energię cieplną jeszcze przez wiele godzin po wyłączeniu kotła. Jednocześnie, zbiornik buforowy zapewnia efektywną pracę urządzeń grzewczych w momencie realnego zapotrzebowania na energię cieplną. W tym wpisie objaśniamy, jak zbudowany jest bufor do CO, jakie korzyści przynosi użytkownikom systemów grzewczych oraz podpowiadamy, jak wybrać najlepszy zbiornik dla własnych potrzeb.Czym jest bufor do pieca?
Typowy bufor ciepła jest zbiornikiem o odpowiednio wysokim stopniu termoizolacji zasilanym wodą z kotła CO. Z wyglądu przypomina popularny bojler, czyli zasobnik ciepłej wody użytkowej. Prosta konstrukcja oraz możliwość montażu w różnego typu instalacjach grzewczych to podstawowe zalety stosowania zbiorników buforowych. Najprostsze bufory wyposażane są w dwa przyłącza do podłączenia źródła ciepła (kotła, paneli słonecznych lub pompy ciepła) oraz dwa do odbioru ogrzanej wody. W momencie, gdy woda w zbiorniku zostanie dogrzana do zadanej temperatury, instalacja grzewcza w domu może funkcjonować do momentu wystudzenia wody w zasobniku – nawet jeśli kocioł już nie pracuje.Jak działa taki zasobnik?
Funkcjonowanie buforów ciepła opiera się na warstwowym układzie wody. Ogrzana woda jest lżejsza, dzięki czemu utrzymuje się w górnej części zbiornika, nie mieszając się z wodą zimną. W ten sposób bufor CO pracuje z odpowiednią sprawnością, a cała energia cieplna wykorzystywana jest do zasilania instalacji. Pod warunkiem odpowiedniej konstrukcji, zasobnik buforowy może współpracować z kilkoma źródłami ciepła jednocześnie i zasilać zarówno tradycyjną instalację opartą o grzejniki ścienne, jak i systemy ogrzewania podłogowego.Jakie funkcje spełnia zbiornik buforowy?
Podstawowym zadaniem bufora CO, jest efektywne wykorzystanie energii cieplnej. Jednocześnie, tego rodzaju zbiornik może pełnić kilka różnych funkcji w systemie centralnego ogrzewania. Można wykorzystać go jako:
– bojler ciepłej wody użytkowej,
– sprzęgło hydrauliczne,
– zasobnik ciepła produkowanego przez instalację elektryczną,
– wymiennik ciepła (konieczność instalacji wężownicy do bufora CO),
– zbiornik solarny.
Mnogość zastosowań czyni bufory ciepła uniwersalnymi urządzeniami, przystosowanymi zarówno do prostych, jak i najbardziej rozbudowanych, zasilanych z wielu źródeł, systemów grzewczych.Korzyści i oszczędności – dlaczego warto zainstalować bufor
Ze względu na liczne zalety oraz korzyści, zasobniki buforowe wykorzystywane są coraz częściej zarówno w domach jednorodzinnych, jak i przy ogrzewaniu większych obiektów. W przypadku odpowiedniego doboru parametrów kotła, instalacja grzewcza z buforem do pieca pozwala na osiągnięcie nawet 70-procentowej sprawności systemu. To z kolei umożliwia znacznie efektywniejsze dopalanie paliwa, a co za tym idzie – oszczędność opału w graniach 30-50%. Jednocześnie zmniejszeniu ulega częstotliwość rozpalania kotła, ponieważ woda z bufora do pieca zasila instalację jeszcze przez wiele godzin po zakończeniu palenia. Odpowiednio dopasowana pojemność zasobnika pozwala korzystać z ciepła przez całą dobę, przy zachowaniu optymalnego rozkładu temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Inne, dodatkowe zalety montażu zbiornika buforowego, to m.in.:
– ograniczenie nakładów finansowych na ogrzewanie,
– zmniejszenie emisji szkodliwych gazów do atmosfery,
– możliwość wykorzystania ciepła z wielu źródeł,
– efektywna współpraca z ogrzewaniem podłogowym i grzejnikami.Jak wybrać odpowiedni model?
Aby system grzewczy współpracujący z zasobnikiem buforowym działał z maksymalną efektywnością, powinien zostać wyposażony w zasobnik o odpowiednich parametrach. Przy wyborze bufora do CO trzeba uwzględnić kilka istotnych czynników, o których piszemy poniżej.
1. Moc instalacji grzewczej – przy zakupie bufora, niezbędne jest dostosowanie go do mocy kotła, rodzaju wykorzystywanego paliwa, czy pojemności zasypowej pieca.
2. Pojemność bufora – kluczowe jest w tym przypadku zapotrzebowanie obiektu na ciepło. W standardowych instalacjach grzewczych, obsługujących domy jednorodzinne zazwyczaj sprawdzają się zbiorniki buforowe o objętości 1000-2000 litrów.
3. Cena bufora do CO – najprostsze zbiorniki bez wężownic kosztują ok. 2500 zł. Decydując się na doposażenie zasobnika w wężownice, trzeba liczyć się nawet z dwukrotnym wzrostem kosztów inwestycji.Podsumowanie
Do prostych instalacji, zasilanych jednym źródłem ciepła i obsługujących jeden typ ogrzewania (np. tylko kaloryfery, bez podłogówki) wystarczający będzie gotowy bufor do pieca bez wężownic. W momencie, gdy chcemy do zasobnika podłączyć dodatkowo ciepłą wodę użytkową lub kolektor słoneczny, wężownica będzie już niezbędna, a wtedy trzeba liczyć się ze wzrostem kosztów. Finalnie jednak i tak montaż bufora do kotła CO będzie opłacalny, biorąc pod uwagę wspomnianej wcześniej oszczędności związane z zakupem opału oraz eksploatacją instalacji grzewczej.