CKMET

KOCIOŁ 5 KLASA - EKOLOGIA

Kotły ALFA-STAR spełniają normę (PN-EN 303-5:2012) dotyczącą 5 KLASY oraz ECODESIGN. Charakteryzuje je niska emisja zanieczyszczeń do atmosfery szkodliwych spalin (CO, NOx, OGC) oraz pyłów. 

Kocioł 5 klasa – inwestycja obowiązkowa

Regulacje dotyczące jakości emitowanych spalin zaostrzają się niemal z miesiąca na miesiąc. Od lipca 2018 roku na rynku pierwotnym nie można już kupować produktów poniżej kotłów 5 klasy (wg. normy PN-EN 303-5:2012), a do roku 2026 wszystkie ich starsze modele, jeszcze funkcjonujące w polskich domach, będą musiały zostać wymienione na nowe, spełniające dyrektywy wydawane przez UE. Z jednej strony zatem zakup kotła 5 klasy już wkrótce będzie kwestią obligatoryjną dla wszystkich posiadaczy kotłów niższych klas. Z drugiej jednak w praktyce okazuje się, że nie jest to jedyny powód, dla którego warto rozważyć tego typu inwestycję.

Kocioł 5 klasa to urządzenie najwyższej jakości, niezwykle ekologiczne (średnio 3 razy mniejsza emisja szkodliwych pyłów niż w przypadku np. kotłów klasy trzeciej) oraz – w wariantach automatycznych – niemal zupełnie bezobsługowe. Zapewnia wysoki komfort użytkowania oraz czystość, a ponadto pozwala generować duże oszczędności.

Kotły 5 klasa a tzw. kopciuchy

Kotły, które potocznie nazywa się kopciuchami, w najlepszym wypadku mogą stanowić reprezentację klasy 1 (najgorszej), funkcjonującej w zestawieniach do 2012 roku. Jest to jednak szczyt możliwości dla urządzeń tego typu, ponieważ w olbrzymiej większości przypadków są one bezklasowe – zwykle nie kwalifikują się one do żadnej z klas. Wynika to z tego, że przed wprowadzeniem pierwszych dyrektyw normalizujących jakość kotłów ich producenci nie musieli przejmować się żadnymi regulacjami. Nowoczesne kotły z podajnikiem, w porównaniu z kopciuchami możliwymi do zakwalifikowania do klasy pierwszej, emitują do 5 razy mniej pyłu oraz nawet do 50 razy mniej tlenku węgla. Mimo to do dziś w wielu polskich domach kopciuchy wciąż funkcjonują, co nierzadko można poznać na pierwszy rzut oka, po gęstym, czarnym dymie ulatującym z kominów ich domów.

5 klasa kotłów CO z podajnikiem – więcej niż tylko niska emisja

Nie od dzisiaj wiadomo, że troska o ekologię rzadko kiedy trafia do wyobraźni prywatnych czy instytucjonalnych inwestorów. Jeśli chodzi jednak o nowoczesne kotły CO z podajnikiem ceny zwracające się w rozsądnym czasie stanowią już o wiele bardziej atrakcyjną zachętę do wymiany starych urządzeń. Kotły z podajnikami klasy 5 cechują się bardzo wysoką sprawnością, sięgającą w przypadku firmy CKMET nawet do ponad 90%. Dla porównania kotły klasy 3 osiągają sprawność na poziomie około 75%, a kopciuchy najczęściej poniżej 50%. Mając wobec tego kocioł o sprawności 70% i paląc w nim węglem jakości porównywalnej z ekogroszkiem, zużyjemy w ciągu pojedynczego sezonu nawet o 1000 kg opału więcej niż w przypadku urządzeń klasy 5. Poziom oszczędności przy zaprzestaniu stosowania kopciuchów byłyby oczywiście jeszcze większy. Ceny kotłów CO z podajnikami w wariancie nowoczesnym są zatem wysokie na początku inwestycji, ale dzięki dużej oszczędności na paliwie zwracają się w relatywnie krótkim czasie.

Kotły co z podajnikiem ceny
Kocioł 5 klasa

Nasza firma od wielu lat dostarcza Państwu produkt najwyższej jakości wraz z najnowocześniejszymi rozwiązaniami techniki grzewczej. Stawiamy wysokie wymagania technologii produkcji oraz wykończeniu naszych kotłów w komponenty wiodących producentów. Wybierając kotły należy kierować się przede wszystkim ich mocą, jakością użytych materiałów i ich wykonaniem. Zachęcamy do kontaktu- rzetelnie doradzimy Państwu i udzielimy odpowiedzi na kwestie związane z wyborem urządzenia grzewczego.

Kotły ekoprojekt – jeszcze większa oszczędność energii

Ecodesign, nazywany w Polsce również jako Ekoprojekt, to dyrektywa wydana przez Parlament Europejski, która w porównaniu do normy PN-EN 303-5:2012 dodatkowo zaostrza wymagania emisyjno-energetyczne dotyczące kotłów. Parametry obejmowane przez badania przed Ekoprojektem opierały się wyłącznie na nominalnej mocy urządzeń. W praktyce jednak niezbyt często eksploatowane są one z maksymalną mocą. W kontekście ich całościowej rocznej pracy o wiele dłuży jest okres działania z mocą obniżoną, np. podczas pracy w trybach takich jak podtrzymanie. Zgodnie z dyrektywą Ekoprojekt kocioł 5 klasa musi  zapewniać wysoką wydajność oraz niski poziom emisji bez względu na to, z jaką mocą pracuje. Jest to korzystne zarówno z punktu widzenia ekosystemu, jak i z perspektywy użytkownika, który w zestawieniu z nawet wysokiej jakości kotłami nieopatrzonymi certyfikatem Ecodesign zyskuje wzrost oszczędności energetycznej sięgający do 25%.

Nowoczesny kocioł z podajnikiem od CKMET

Kotły CO z podajnikiem ALFA-STAR oferowane przez naszą firmę spełniają obie opisywane, najbardziej rygorystyczne obecnie normy europejskie – zarówno PN-EN 303-5:2012, dotyczącą klasy 5, jak i Ekoprojekt czy też z j. angielskiego Ecodesign. Ich konstrukcja obejmuje:

 • 5 dymnych kanałów,
 • hydrauliczny system zabezpieczający klapę zbiornika przed samoczynnym opadaniem,
 • system osuszania paliwa oraz wyrównywania ciśnienia wewnątrz zbiornika,
 • pochodzący od polskiego producenta silniki z wysokiej jakości motoreduktorem oraz biegiem wstecznym,
 • doskonałej jakości sterowniki Agros PiD, obsługujące 3 pompy – Cyrkulacyjną, CWU i CO – oraz dmuchawę i podajnik kotła,
 • wyprodukowane ze stali nierdzewnej żmijki INOX,
 • dmuchawę posiadającą aluminiową obudowę (także od polskiego producenta),
 • wydajny i niezawodny spust wody,
 • drzwiczki o regulowanej sile dociski, wyposażone w wygodne zamykające uchwyty,
 • efektywny palnik SV 200,
 • łatwą w usunięciu i ponownym włożeniu do urządzenia szufladę na popiół, dzięki której czyszczenie naszych kotłów z podajnikami jest niezwykle proste i szybkie,
 • wielowarstwowy system termoizolacyjny obejmujący ekran odbijający, ceramiczną płytę, wełnę oraz izolujący sznur ceramiczny.

Kocioł z podajnikiem CKMET – zalety użytkowe

Oprócz troski o środowisko naturalne oraz oszczędności generowanych na bardziej wydajnym wykorzystywaniu paliwa, kotły proponowane przez naszą firmę zapewniają także bardzo duży komfort użytkowania. Posiadacze urządzeń starego typu są narażeni na regularne, odbywane przynajmniej raz dziennie wizyty w kotłowni w związku z koniecznością uzupełniania paliwa w zbiorniku. W przypadku kotłów z podajnikiem ALFA-STAR rozmiary zasobników są na tyle duże, że ich jednorazowe uzupełnienie bez problemu wystarczy na kilka dni.

Dodatkowo na korzyść naszych urządzeń przemawia także to, że nad prawidłowością ich pracy czuwa wspomniany wcześniej, zaawansowany sterownik Agros PiD. Dzięki niemu proces spalania opału jest optymalizowany, obniża się wartość emisji substancji szkodliwych dla środowiska, a regulacja temperatury wody kotłowej przebiega o wiele bardziej precyzyjnie, niż byłoby to możliwe w przypadku sterowania ręcznego. Za sprawą uwzględnionej w konstrukcji kotła szuflady na popiół również jego czyszczenie przebiega sprawniej w porównaniu do urządzeń starszych generacji.